Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 7334019



*

nr 733 4019


Viljo Mäkinen

(1920-1985), Finland


Skulptur, Viljo Mäkinen (1920-1985), tillskriven, Mor med barn, keramik, höjd: 27 cm


Viljo Mäkinen, finländsk skulptör född 1920, död 1985.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 9 januari 2012
kl 17:29:28


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/12 00:00:28 1      Vinnande bud
9/1 16:31:58 2      1.100 kr



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Viljo Mäkinen

Viljo Mäkinen, finländsk skulptör född 1920, död 1985.

Läs mer om Viljo Mäkinen
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa europeisk finland keramik konsthantverk mor med barn norden nordeuropa nordisk skulptur viljo mäkinen
  • 7123 Ask
    + skulptur, ”groda”. Höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:05
  • 7206 Skulptur
    Bodhisattva, metall. Höjd: 21 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:15
  • 7041 Skulptur
    brons på stensockel, Signerad. Höjd: 13 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:33
  • 7056 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 38 cm
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:41
  • 7128 Skulptur
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:18
  • 7066 Skulptur
    Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:30




Ladda ner broschyr